Версія для друку
Середа, 06 березня 2019 09:45

Розповіли про головні засади діяльності Регіональної комісії з реабілітації

Тисячі борців за свободу України, яких було вбито, депортовано, засуджено за політичними статтями та піддано іншим видам репресій, відтепер мають шанс відновити історичну справедливість. Адже 2 травня 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років». Про головні зміни та особливості процедури говорили сьогодні, 1 березня 2019 року, під час прес-конференції з питань роботи Волинської регіональної комісії з реабілітації.

Зокрема, на питання відповідала головний спеціаліст з регіональних питань у Волинській області Українського інституту Національної пам’яті Леся Бондарук, яка також є заступником голови Волинської регіональної комісії з реабілітації.

За її словами, нова редакція Закону дає шанс на реабілітацію та відновлення історичної справедливості новим категоріям репресованих, а саме мільйонам українців, що зазнали репресій з політичних, соціальних, класових, національних, релігійних та інших мотивів, примусово переселені, виселені, залучені до примусової праці у 1917-1991 рр. Окрім того, передбачено створення двоступеневої системи комісії з реабілітації у складі Національної комісії з реабілітації при Українському інституті національної пам’яті та регіональних комісій при обласних державних адміністраціях.

– Закон надає два статуси жертвам політичних репресій – реабілітованого або потерпілого від репресій. Його можуть надати як живим, так і тим, що вже померли. Однак, матеріальні відшкодування передбачені лише реабілітованим, які нині живі. Натомість, дітям компенсації не передбачена, – наголосила Леся Бондарук.

До слова, серед компенсацій передбачені грошові виплати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати за кожен місяць позбавлення волі, але не більше 75 мінімальних зарплат. А також повернення будівель і майна, поліпшення житлових умов, пільгові путівки на лікування, безкоштовний проїзд у транспорті, зниження оплати на комунальні послуги на 50%, позачергову медичну допомогу і 50% зниження вартості ліків тощо.

Що ж стосується механізму надання статусу реабілітованого, то для початку громадяни надають заяву та копії документів про репресії до регіональної комісії з реабілітації ОДА. Її члени здійснюють попередній розгляд документів та надають відповідні висновки. Потому обґрунтовані пропозиції регіональних комісій щодо визнання осіб реабілітованими або потерпілими від репресій передають до Національної комісії, яка й приймає остаточне рішення. Як результат, органи місцевого самоврядування видаватимуть посвідчення реабілітованого єдиного державного зразка, що затверджений Кабінетом Міністрів України.

Як повідомила начальник відділу з питань релігій та національностей управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації Ольга Купровська, яка також виконує функції секретаря регіональної комісії, нині вже подано 20 заяв про надання статусу реабілітованого. Звертаються не лише волиняни, а й з інших куточків країни.

Слід додати, що нині в Україні створено лише чотири комісії з реабілітації: Волинська, Запорізька, Сумська та Харківська. Тобто саме Волинська регіональна комісія з реабілітації є фактично першою, яка вже активно розпочала свою діяльність. Між іншим, утворена вона відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації Олександра Савченка від 15 лютого 2019 року № 77.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації

Переглядів 557